Płyty Tadka w szkolnym konkursie

1 marca

Poczynając od 1 marca 2011 roku w Polsce corocznie obchodzone jest święto Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W całej Polsce czcimy tego dnia pamięć tych, którzy po 1944 roku nie zgadzali się na sowietyzację kraju i komunistyczną władzę, płacąc za swoją postawę często najwyższą cenę.

Żołnierze antykomunistycznego podziemia walczyli z sowietyzacją Polski, domagali się wolnej i niezależnej Ojczyzny i po prostu kontynuowali walkę z okupantem.
6 kwietnia w naszej szkole w związku z tym świętem, miał miejsce konkurs wiedzowy dotyczący postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, który należy do panteonu „Żołnierzy Wyklętych”.

Rotmistrz

Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej.Za własną zgodą trafił do obozu zagłady w Oświęcimiu gdzie organizował ruch oporu. Po wojnie pod sfałszowanymi zarzutami został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski Ludowej.
Zabito go w 1948, a w 1990 ten wyrok anulowano. „Igraszką”.nazwał pobyt w niemieckim obozie Auschwitz, w porównaniu z katowniami UB „wolnej Polski”. Został kawalerem Orderu Orła Białego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego. Do dziś nie jest znane miejsce pochówku Rotmistrza.

W szkolnym konkursie na zwycięzców czekały nagrody w postaci płyt z muzyką rapera Tadka Polkowskiego, który w swojej twórczości skupia się na kultywowaniu pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Tadek

Płyty Tadka, „Niewygodna Prawda”, otrzymali następujący uczniowie:

  • Jadwiga Błaszyk
  • Jakub Pawłowski
  • Kaja Trela
  • Anna Tyrka
  • Julia Wawrzyniak
  • Martyna Sikora

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Pozostałym uczestnikom serdecznie
dziękujemy za udział.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *