Stypendium językowe dla dzieci

PolishScholarship

Związek zawodowy SIPTU oferuje stypendium językowe w wysokości maksimum €700 dla dzieci migrantów.  Stypendium zostalo utworzone w celu podtrzymywania więzi z ojczystym językiem i kulturą. Takie stypendium można przeznaczyć na przykład na opłacenie czesnego w sobotniej szkole polonijnej. Aplikować mogą członkowie związku zawodowego.

Związki zawodowe są zdania, że podobnie jak ważne jest podtrzymywanie znajomości języka gaelic wśród Irlandczyków, tak samo dzieci migrantów powinny być wspierane by uczyły się języka swoich rodziców. Według ostatniego spisu powszechnego, aż 17% społeczeństwa irlandzkiego to migranci. Przeważająca większość dzieci pracowników migrujących nie ma możliwości uczenia się swojego języka ojczystego w państwowych szkołach. Ale od kilku lat dzieci te mają możliwość nauki języka ojczystego w sobotnich szkołach albo uczestniczenia w szeregu różnego rodzaju aktywnościach związanych z podtrzymywaniem znajomości swojego języka i kultury. Warto docenić i wspierać podobne inicjatywy środowisk migranckich w Irlandii. Związki zawodowe chcą zachęcać migrantów, by ich dzieci uczyły się języków swoich rodziców: polskiego, czeskiego czy litewskiego. Dlatego też przygotowały specjalne stypendium dla dzieci z rodzin migrantów.

Do tej pory SIPTU oferowało stypendia związane z nauką języka gaelic. Stypendia takie mogły być przeznaczone na opłacenie kursów językowych czy kolonii w rejonach Gaeltacht, w których mówi się wyłącznie po irlandzku.  W zeszłym roku utworzone zostało stypendium dla dzieci migrantów i spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Dlatego też kontynuujemy wspieranie nauki języka ojczystego waszych dzieci.

O dofinansowanie dla dziecka można się ubiegać  na m.in. roczne zajęcia w szkołach polonijnych, na polonijne harcerstwo czy przedmaturalne kursy językowe (w przypadku dziecka, którego językiem ojczystym jest polski).

Wniosek o stypendium należy wypełnić i wysłać do 30 września 2016. Wniosek wraz z niezbędnymi informacjami dostępny jest na stronie: www.siptu.ie/scholarshipform/

O stypendium mogą ubiegać się tylko członkowie związku SIPTU, którzy mają opłacone składki za ostatni rok.

Więcej informacji na stronie: www.siptu.ie/migrantscholarship

Albo pod numerem (SIPTU): 018586498

 

Informacje pomocne:

Lista szkół polonijnych: http://forumpolonia.org/linki/szkoly/

Lista grup harcerskich: http://forumpolonia.org/linki/zhppgk/

Dodatkowe:

Wniosek o stypendium na naukę języka gaelic dostępny tutaj:

http://www.siptu.ie/services/siptucollege/educationdevelopmentscheme/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *