Spotkania Ambasadora w Letterkenny

W pierwszym dniu wizyty, w czwartek 15 czerwca w polskiej resturcji „J.A. Belvedere” Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Dublinie pan Ryszard Sarkowicz wraz z żoną Anną spotkali się z przdstawicielami Polonii w Letterkenny. Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele Stowarzyszenia „Little Homeland” oraz Polskiej Szkoły w Letterkenny: Leszek Jarowski– sekretarz „Little Homeland” i nauczyciel w Polskiej Szkole, Ewa Szatko– skarbnik „Little Homeland” i była przewodnicząca Rady Rodziców w Polskiej Szkole, Ewelina Pieszyńska, przewodnicząca Rady Rodziców, Dominika i Tomasz Rotuscy– rodzice, Marcin Błaszyk– rodzic, Małgorzata Błaszyk– nauczyciel i rodzic, Katarzyna Hordyniec– bibliotekarka w Polskiej Szkole, Robert Fabisiak– dyrektor Polskiej Szkoły oraz przedstawiciele lokalnego biznesu Anita i Jacek Bonia„J.A. Belvedere”, Tristan Cichy– właściciel sieci sklepów „Your Delicatessen”.

Pan Ambasador pogratulował zebranym aktywności i z uwagą zapoznał się z problemami, które dotykają działalności edukacyjnej wśród tutejszej Polonii. Obiecał, że Polska Ambasada, będzie wspierać wszelkie inicjatywy lokalne, szczególnie te mające na celu integrację ze społecznością irlandzką oraz szerzenie polskiej oświaty i kultury.

W drugim dniu wizyty, w piątek 16 czerwca w Errigal College,  ambasador wraz z żoną spotkał się z przedstawicielami edukacji i władz lokalnych. Na spotkaniu byli obecni: Jimmy Kavanagh– burmistrz Letterkenny oraz przewodniczący Rady Szkoły Errigal College, Anne McHugh– szef Donegal ETB i była dyrektorka Errigal College, Charlie Cannon– dyrektor Errigal College, Ciaran Rodgers– z-ca dyrektora, nauczyciel j. irlandzkiego i historii, Hugo Dorrian– nauczyciel j. angielskiego i historii, Katarzyna Hordyniec– bibliotekarka w Polskiej Szkole, Grażyna Pawłowska i Dominika Rotuska– rodzice w Polskiej Szkole, Robert Fabisiak– nauczyciel w-f w Errigal College i dyrektor Polskiej Szkoły.

Na spotkaniach poruszano tematy związane z działalnością Polskiej Szkoły oraz lokalnymi problemami społeczności polskiej w Letterkenny i na terenie County Donegal.

Pan ambasador przedstawił strategię rządu polskiego oraz obecne możliwości dotyczące wprowadzania nauczania j. polskiego w irlandzkiej szkole średniej oraz opowiedział o toczących się pracach w tym zakresie. Przybliżył również postać Pawła Edmunda Strzeleckiego a szczególnie jego mało znaną działalnosć na terenach County Mayo, Sligo i Donegal w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii.

Spotkania zorganizowało Stowarzyszenia „Little Homeland”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *