O Nas

Działalność szkoły jest wspierana przez Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Dublinie ze środków otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Działalność szkoły jest wspierana przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach projektu Szkoła.PL, współfinansowanego w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. 

Działalność szkoły jest wspierana przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG), Fundację Semper Polonia i Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Misją szkoły jest nauka (nie zapominanie) języka polskiego, historii, tradycji i kultury polskiej.

Wiedzę i umiejętności językowe uczniowie mogą wykorzystać w przyszłości:

 • na egzaminie maturalnym w irlandzkiej szkole średniej Leaving Certificate, co przy dobrej znajomości języka polskiego daje możliwości zdobycia wysokiej ilości punktów z tego przedmiotu, co z kolei umożliwi studiowanie na lepszej uczelni wyższej. Laving Certificate obejmuje sześć przedmiotów do ogólnej punktacji- j.angielski, j.irlandzki, matematyka- przedmioty obowiązkowe oraz trzy przedmioty dodatkowe. Język polski może być jednym z nich,
 • przy podejmowaniu pracy w Irlandii, gdzie wymagana będzie dobra znajomość obu języków: angielskiego i polskiego. Społeczność polska w Irlandii jest bardzo liczna i nadal ma ogromne problemy w porozumiewaniu się. Dlatego przy zatrudnieniu będzie brana pod uwagę znajomość dodatkowych języków w takich sektorach jak: policja, służba zdrowia, pomoc społeczna, instytucje prawne, szkolnictwo, bankowość, ubezpieczenia, tłumaczenia itd. Znajomość języka polskiego będzie jednym z atutów przy przyjmowaniu do pracy w Irlandii,
 • przy podejmowaniu pracy w Polsce, w polskich firmach, czy w firmach zagranicznych. Często przy podejmowaniu pracy w Polsce ogromnym atutem jest znajomość dodatkowych języków. Doskonała znajomość języka polskiego jest nieoceniona w takim przypadku,
 • poprzez łatwiejszy transfer z irlandzkiego do polskiego systemu edukacji w przypadku, kiedy rodzice zdecydują się na powrót do Polski.

Siedziba szkoły nie jest przypadkowa. Errigal College jest jedyną szkołą w Irlandii w której odbywa się nauka języka polskiego w systemie dziennym. Errigal College jest otwarty na studentów z innych krajów, w tym z Polski. Posiada doskonałą kadrę pedagogiczną, wrażliwą na potrzeby studentów z innych krajów. Stosuje wyjątkowy program dla tych uczniów w postaci dodatkowych lekcji języka angielskiego w dużej ilości godzin. Organizuje i motywuje do udziału uczniów w kultywowaniu historii i kultury danego kraju. Rozumie i szanuje odrębności kulturowe i wyznaniowe. Rada Szkoły, dyrekcja, kadra pedagogiczna i obsługa jest bardzo zadowolona z Polskiej Szkoły i chętnie widziałaby wszyskie dzieci polskie w Errigal College, jako uczniów irlandzkiej szkoły średniej. Chętnie służą pomocą w organizacji i działalności szkoły. Polska Szkola stanowi nierozerwalną część Errigal College. Dzięki temu nauczyciele i uczniowie, a także dorośli mają łatwy dostęp do korzytania z sal i pomocy dydaktycznych w szkole. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w każdą niedzielę w Errigal College. Nauczanie odbywa się w czterech oddziałach: dwa oddziały nauczania początkowego, jeden oddział nauczania podstawowego, jeden oddział gimnazjum. Przedmioty nauczania to: język polski, wiedza o Polsce, a także zajęcia sportowo-rekreacyjne.

Kadra Pedagogiczna:

Katarzyna Baranowska– absolwentka Uniwersytetu Opolskiego w Opolu.

Magister pedagogiki- specjalizacja: Edukacja Elementarna (wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe), a także Filologia Polska.

Ukończyła również Studia Podyplomowe- Organizacja i Zarządzanie Oświatą.

W Polsce zdobyła awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego.

W Irlandii zarejestrowana w Teaching Council, jako w pełni wykwalifikowany nauczyciel.

Ukończone kursy i szkolenia:

 • Dysleksja rozwojowa w praktyce szkolnej
 • Ekologiczna aktywizacja społeczności lokalnej
 • Szkolny lider wspierania uzdolnień
 • Uczeń szczególnie uzdolniony- kłopot czy satysfakcja
 • Udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej
 • Dotacje unijne

Leszek Jarowski– absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Magister pedagogiki- specjalność nauczanie początkowe.

Ukończył podyplomowe Studium Przedmiotowo-Metodyczne z Muzyki.

Nauczyciel mianowany, pracuje w oświacie od 1.09.1985 roku.

W latach 1999-2003 Kierownik Centrum Kultury Gminy Tarnów.

Robert Fabisiak– absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.

Magister wychowania fizycznego- specjalność nauczycielska.

Pracuje w oświacie od 1992 roku (w Polsce). W Irlandii od 2004 roku (po zdaniu egzaminu z „Historii i Struktury Irlandzkiej Edukacji”, zarejestrowany w Teaching Council of Ireland, jako profesjonalnie wykwalifikowany Nauczyciel Szkoły Średniej).

Ukończone kursy i szkolenia:

 • Instruktor ćwiczeń siłowych i kulturystyki- AWF Wrocław
 • Instruktor piłki nożnej- AWF Wrocław
 • Instruktor piłki ręcznej- AWF Gdańsk
 • Instruktor piłki koszykowej- AWF Gdańsk
 • Instruktor piłki siatkowej- AWF Gdańsk

Krótka informacja o miejscowości i lokalnej społeczności polskiej.

Letterkenny liczy około 18 tys., leży na północy Irlandii, w hrabstwie Donegal, blisko granicy z Irlandią Północną i dużego miasta Derry (Londonderry)-około 80 tys. Jest jednym z dziesięciu najlepiej rozwijających się miast w Unii Europejskiej. Znaczną cześć społeczności stanowią Polacy. Polska jako kraj jest blisko znana lokalnej społeczności irlandzkiej. W maju 2004, kiedy kraje ‚dawnego bloku wschodniego’ przystępowały do EU miastem witajacym Polskę było właśnie Letterkenny.

Krótki opis lokalu, w którym pracuje szkoła.

Siedzibą szkoły jest irlandzka szkoła średnia Errigal College, do której uczęszcza 18 polskich uczniów w systemie dziennym od poniedziałku do piątku. Dyrektor Polskiej Szkoły jest nauczycielem w Errigal College. Polska Szkoła posiada nieograniczony dostęp do pomieszczeń. Korzysta z 6 klas lekcyjnych (wyposażonych w komputery z dostępem do internetu i połączonych z nowoczesnymi projektorami), sali gimnastycznej, siłowni, boiska (trawiaste i asfaltowe), pokoju nauczycielskiego (tel/fax, dostęp do internetu), ksero.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *